Roland Topor

Wallander serial szwedzki Możliwość komentowania Roland Topor została wyłączona 25

Roland Topor urodził się 7 stycznia 1938 roku w Paryżu, gdzie zmarł pięćdziesiąt dziewięć lat później. Był francuskim pisarzem, a także autorem opowiadań i sztuk teatralnych.

Topor był człowiekiem niezwykle utalentowanym. Był rysownikiem, grafikiem, reżyserem filmowym i teatralnym, ale także aktorem, scenografem i scenarzystą. Roland był synem znanego i cenionego rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Abrama Topora, po którym odziedziczył wiele talentów. Pisarz pierwsze lata spędził w Paryżu, a następnie przeprowadził się do Sabaudii.

Cechy charakterystyczne stylu

Już podczas studiów na paryskiej École Nationale des Beaux-Arts rozpoczął owocną współpracę z magazynem satyrycznym „Hara-Kiry”, gdzie publikowane były jego rysunki. Topor ma na swoim koncie wiele różnych plakatów i ilustracji do książek.

Jego twórczość inspirowana jest surrealizmem, a charakteryzuje się szokującą wręcz groteską. Makabreska i czarny humor to kolejne cechy jego stylu. Oczywiście, należy wspomnieć o wykorzystywaniu elementów groteskowych, tworzenia językowego, różnorakich konwencji i pure nonsense’u.

W każdym dziele Rolanda Topora bez problemu można zauważyć jego niesamowicie rozbudowaną wyobraźnię i indywidualność. Dominuje tematyka egzystencjalna i ukazywanie jednostki pośród obcego świata przypominającego koszmar. Autor wyśmiewa się z drobnomieszczańskich postaw i mentalności.

Najważniejsze dzieła

Wśród największych dzieł Topora warto wymienić: „Chimerycznego lokatora” (na podstawie którego powstał film w reżyserii Romana Polańskiego), „Cztery róże dla Lucienne”, „Pamiętnik starego pierdoły”, „Cafe Panika”, „Najpiękniejsza Para Piersi Na Świecie”, „Księżniczka Angina”, „Historyjki taksówkowe”.

Roland Topor
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top