Henryk Jerzy Chmielewski skończył 90 lat

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Henryk Jerzy Chmielewski skończył 90 lat została wyłączona 33

Jeden z najsławniejszych polskich rysowników i mistrz polskiego komiksu skończył 90 lat. Grafik największą sławę zawdzięcza przygodom Tytusa, Romka i A’Tomka.

Początki Tytusa

Rysownik urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Jako młody chłopak wstąpił w szeregi Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim, a zamiłowanie do broni pozostało na długie lata. Swoją karierę rysownika rozpoczął już w wojsku, gdzie opiekował się gazetą. Od 1947 roku publikował w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”.

Grafik ma na swoim koncie wiele serii komiksowych, „Sierżant King z królewskiej konnicy”, „Półroczne bumelanta”, „Witek sprytek”, a także „Tytusa, Romeka i A’Tomeka”, która sprzedała się w nakładzie jedenastu milionów egzemplarzy. Do maja 2010 roku ukazało się trzydzieści pięć części komiksu, na którego podstawie powstał film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”.

Autobiografia i odznaczenia

Papcio Chmiel jest autorem autobiografii zatytułowanej „Urodziłem się na Barbakanie”, która ukazała się w 1999 roku nakładem wydawnictwa Prószyńska i S-ka, której kontynuacją jest książka „Tytus zlustrowany”, która trafiła do księgarni osiem lat później. „Tytus, Romek i A’Tomek” zdobył popularność także jako gra komputerowa „Tytus, Romek i A’Tomek – Armia Zbuntowanych robotów”. Bohaterów komiksów można było zobaczyć także na znaczkach pocztowych, które w 2009 roku wypuściła Poczta Polska.

Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Orderem Uśmiechu” i „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”.

Henryk Jerzy Chmielewski skończył 90 lat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top