Seamus Justin Heaney – laureat nagrody Nobla nie żyje

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Seamus Justin Heaney – laureat nagrody Nobla nie żyje została wyłączona 10

Seamus Justin Heaney – irlandzki poeta, tłumacz, dramatopisarz oraz krytyk literacki i laureat Nobla w dziedzinie literatury zmarł 30 sierpnia w Dublinie.

Twórczość irlandzkiego poety bardzo często dotyczy najbliższego otoczenia poety i poszczególnych elementów tej sfery. W dziełach można odnaleźć wiele odniesień do Irlandii Północnej, a w szczególności do sekciarskiej przemocy, która pojawia się w wierszach pozornie dotyczących innej tematyki. Pisarz jest wierny swojej miejscowości rodzinnej, czyli Derry, gdzie osadzona jest akcja znacznej części jego twórczości.

Tematyka i wątki

Dzieła Heaneya wiążą się w znaczący sposób z historią, prehistorią, a przede wszystkim z konfliktem irlandzkim. Utwory pisarza bardzo często oscylują wokół tematów związanych z przeszłością jego własnej rodziny, co niejednokrotnie można odczytać jako elegię dla jej członków. Sam poeta przyznaje, że jest to trend dominujący w jego pracach.

Warto zauważyć, że w poezji irlandzkiego pisarza pojawiają się nurty staroangielski (chodzi oczywiście o tematykę, środki stylistyczne, a także formy poetyckie). Wśród najczęściej pojawiających się wątków należy wymienić umieranie, śmierć, pamięć, a także co ciekawe – metaforę przeszłości ukrytej w bagnie, której przykładem może być wiersz zatytułowany „The Tollund Man”.

Polskie wydania

Pisarz jest ceniony za swoje eseje, które często poświęcone są tematyce literackiej. Heaney jest autorem także dwóch sztuk. Wśród dzieł Seamusa Heaneya wydanych w języku polskim można znaleźć: „44 wiersze”, „Ciągnąc dalej. Nowe wiersze”, „Zawierzyć poezji”, „Kolejowe dzieci”, „Znalezione-przywłaszczone”, „Sweeney Astray” , „Światło elektryczne”, „Przejrzysta pogoda. Wiersze wybrane”.

Seamus Justin Heaney – laureat nagrody Nobla nie żyje
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top