Lars Bill Lundholm – Dobra dziewczyna / Morderstwa na Östermalmie

Szwedzkie pisarki kryminałów Możliwość komentowania Lars Bill Lundholm – Dobra dziewczyna / Morderstwa na Östermalmie została wyłączona 279

Nazwisko autora może być znane sympatykom skandynawskich seriali kryminalnych, gdyż Lars Bill Lundholm przez wiele lat pracował nad scenariuszami do takich serii jak Wallander czy Komisarz Winter. 

To ważne doświadczenie rzucające odrobinę światła na kształt kryminałów wychodzących spod pióra Larsa Billa Lundholma. Dobra dziewczyna przedstawia morderstwa w bogatej dzielnicy Östermalm, a autor z ogromną dokładnością opisuje wygląd jej dekadenckich kamienic, eleganckich wnętrz, oryginalnych sztukaterii i nieoszacowanych antyków. Lars Bill Lundholm ma swój sposób na uchwycenie i zbadanie klimatu Sztokholmu – filmuje budynki, domy i miejsca, które potem są tłem kryminalnych scen. Gdy pada śnieg czy wieje silny wiatr lub bohater czuje zapach zmęczonych wyścigiem koni, to my też to poczujemy – tak właśnie Lundholm posługuje się słowem aby wciągnąć czytelników w atmosferę bezpowrotnie.

Bohaterem Dobrej dziewczyny i pozostałych części z serii jest komisarz Axel Hake, policjant dość młody, uparty i rzeczowy, o dokuczliwie uważnym wzroku i bystrym umyśle. Jest też wytrawnym obserwatorem, w swoim wewnętrznym notesie zapisuje każdy gest przesłuchiwanego, każde mrugnięcie i zmianę tonu głosu. Gość zdecydowanie nie jest łatwy we współpracy i niejednokrotnie stawia się szefowi, którego zainteresowanie śledztwem kończy się na wyniku lecz nie na sprawiedliwości. A ta spędza sen z powiek komisarzowi Hake, który chłodno analizując fakty, nie oceniając przy tym nikogo ekstrahuje części potrzebne od zbędnych. W Dobrej dziewczynie nie szukajcie krwistych morderstw i brutalności, znajdziecie za to kawał metodycznej policyjnej roboty, spokojną opowieść o zagubionych ludziach poszukujących prawdy czy uczciwości.

Dziękuję Wydawnictwu Filia za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Lars Bill Lundholm – Dobra dziewczyna / Morderstwa na Östermalmie
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top