Yrsa Sigurdardottir – Trzeci znak i Weź moją duszę

Szwedzkie pisarki kryminałów Możliwość komentowania Yrsa Sigurdardottir – Trzeci znak i Weź moją duszę została wyłączona 43

Niemalże na końcu świata, na wyspie prawie przez wszystkich zapomnianej, skryte są tajemnice, o których nikt już nie chce pamiętać.

Rezolutna prawniczka Thora Gudmundsdottir otrzymuje intrygujące i niezwykle lukratywne zlecenie od niemieckiej rodziny Guntliebów. Ich syn studiujący historię na Uniwersytecie Islandzkim został zamordowany, a jego zwłoki brutalnie zbezczeszczone. Ekscentryczna rodzina Heralda nie jest zadowolona z wyników śledztwa prowadzonego przez policję, dlatego wynajmuje Thorę i przysyła do pomocy sztywnego byłego policjanta – Matthew. Trzeci znak jest okraszony dziejami islandzkich czarowników i śledzących ich inkwizytorów, a w ślad za tą nieprzyjemną historią podąża przyziemna Thora ze swoim życiowym bagażem.

W drugiej części sagi o Thorze, Yrsa Sigurdardottir znów zaprasza nas do odkurzenia kart historii, lecz tym razem porusza temat faszyzmu na Islandii. Weź moją duszę łączy ze sobą islandzki folklor, wyspiarskie wierzenia w duchy i niezłą dawkę sensacji. Historia zaczyna się prozaicznie – od duchów nawiedzających luksusowe spa, którego właścicielem jest klient Thory. Prawniczka ze swoją ironią na ustach, podejmuje się zadania, nie dając wiary w żadne cuda. Mocnym atutem powieści Yrsy Sigurdardottir jest barwna bohaterka, ciepła i kochająca matka, profesjonalistka w pracy, luzacka w związkach. Thora jest bystra i inteligentna, w dodatku operuje dość ironicznym humorem i dystansem do siebie. Dodatkowo towarzyszy jej chłodny urok Islandii, lokalna kultura i… ciepłe swetry z owczej wełny;-)

Author

Related Articles

Back to Top