Anne Holt – Błogosławieni którzy pragną

Szwedzkie kryminały książki Możliwość komentowania Anne Holt – Błogosławieni którzy pragną została wyłączona 15

Niekwestionowana mistrzyni norweskiego kryminału, która ma w swoim dorobku prawie dwadzieścia powieści i kilka nagród literackich. Wykreowała serie literackie z Hanne Wilhelmsen oraz Yngvarem Stubø i Inger Johanne Vik.

Na początek przybliżę sylwetkę autorki, która posiada bogate doświadczenie prawnicze i dziennikarskie. W trakcie studiów prawniczych podjęła pracę jako dziennikarka w publicznej telewizji NRK, po ich ukończeniu pracowała na stanowisku młodszego prokuratora w policji w Oslo, później przez kilka miesięcy piastowała urząd ministra sprawiedliwości. W 1993 roku wydała pierwszą powieść kryminalną, a potem kolejne, w których łączy dziedziny prawnicze, dziennikarskie i wiele miejsca poświęca sprawom kobiet.

Zaczęłam od serii z sierżant Wilhelmsen lecz od drugiej części Błogosławieni którzy pragną, czego nie byłam początkowo świadoma. Jak inne serie także ta jest tak napisana, że możemy zacząć w dowolnym miejscu. Jest tutaj miejsce na przedstawienie sylwetki Hanne Wilhelmsen i wydarzeń, które miały miejsce w pierwszej części Ślepa bogini. Hanne to bardzo zdolna policjantka, uparta, rzeczowa i skoncentrowana na pracy. Są lata 90. i niewiele kobiet pracuje w policji, często są na językach kolegów z pracy, oceniane nie zawsze tą samą miarą. Hanne niczego nie próbuje udowadniać kolegom, jest po prostu dobra w tym co robi. Tym razem jednak coś jej umyka, zbyt późno dostrzega związek między brutalnym gwałtem a krwawymi łaźniami, w których brakuje ciała. Motywem przewodnim w powieściach Anne Holt zawsze będą problemy społeczne, między innymi stosunek do imigrantów, rosnąca przestępczość i coraz większa agresja. Policjanci i prokuratorzy to nie super-bohaterowie ratujący świat lecz często ludzie bezradni wobec prawa, wobec brutalności i panującego światopoglądu.

Anne Holt – Błogosławieni którzy pragną
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top