Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta – Anna Jaklewicz

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta – Anna Jaklewicz została wyłączona 42

Podczas lektury książki „Niebo w kolorze indygo” podróżniczka Anna Jaklewicz zabiera nas do mało znanych rejonów Państwa Środka, dzięki czemu czytelnik może poznać codzienne życie prostych ludzi mieszkających w niewielkich miejscowościach.

W mieście wszystko trzeba kupować (…) a u nas sami uprawiamy pola i jemy to, co na nich urośnie.

Autorka książki jest z wykształcenia archeologiem, ale jednocześnie uwielbia podróże. Odwiedziła między innymi Sudan, Egipt, Chiny (przez prawie dwa lata pracowała tam jako przewodnik), Tybet, Wietnam, Kambodżę, Indie… Chociaż w swojej książce przybliża czytelnikom Chiny, to pierwszej wizyty w Państwie Środka nie wspomina miło. Smog, miliony osób na każdym kroku i olbrzymie miasta mogą być bardzo męczące, w przeciwieństwie do spokojnych i położonych z dala od wielkich miast rejonów, na których skupiła się autorka.

Książka „Niebo w kolorze indygo” jest relacją z dwuletniego pobytu Anny Jaklewicz w Państwie Środka, przy czym trudno tu znaleźć opisy tego, co zazwyczaj znajduje się w książkach poświęconych Chinom. Lektura zaskoczy również tych czytelników, którzy przez popularne oznaczenie Made in China negatywnie odbierają wszystko, co się wiąże z Chinami. Jaklewicz udowadnia, że posiadają one ogromną ilość świąt i tradycji, starannie pielęgnowanych przez zróżnicowane grupy etniczne.

Widać, że autorka naprawdę kocha to, czym się zajmuje. Dzięki temu jej książka nie jest kolejną, napisaną na zlecenie publikacją podróżniczą, tylko stanowi zbiór ciekawych, czasami nawet intymnych przemyśleń i emocji. „Niebo w kolorze indygo” to bogato ilustrowana publikacja, która powinna się znaleźć w kolekcji każdego miłośnika Chin. Jej największą zaletą jest przedstawienie rzadko opisywanych zagadnień, dzięki czemu lektura będzie ciekawa nawet dla tych osób, którym się wydaje, że o Chinach wiedzą wszystko.

Mnie to zawsze i wszędzie dobrze, bo godzę się z tym, co przynosi życie.

Aktualnie Anna Jaklewicz pracuje nad kolejną książką, a ostatnie pół roku spędziła w Indonezji.

Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta
Anna Jaklewicz

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 4 marca 2013
Liczba stron: 256

Author

Related Articles

Back to Top