Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Wallander serial szwedzki Możliwość komentowania Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została wyłączona 28

Nagroda ma charakter międzynarodowy i przyznawana jest za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym.


Do nagrody mogą pretendować zarówno tomy poetyckie wydane w języku polskim w oryginale, jak i te w przekładzie na język polski. Laureat zostanie wyłoniony po dwóch etapach – wiosennym, kiedy ogłaszane są nominacje i jesienią, gdy wybrany zostanie zwycięski tytuł.

Tegoroczne nominacje

W tym roku do konkursu zgłoszono prawie dwieście tomów wydanych w 2012 roku, z których komisja wybrała pięciu nominowanych autorów – Krystynę Dąbrowską (tłumaczy poezję z języka angielskiego na język polski), Łukasza Jarosza (swobodnie porusza się między różnymi dziedzinami sztuki), Krzysztofa Karasek(współpracował z wieloma czasopismami literackimi), Justynę Bargielską (poetka, autorka nominowanej prozy) i Jana Polkowskiego (poeta i dziennikarz).

W tym roku nie nominowano ani jednego zagranicznego pisarza, co spowodowane jest z pewnością niewielkim zainteresowaniem, bowiem do konkursu zgłoszono jedynie siedem tomów tłumaczonych na język polski. Już 16 listopada zostanie wyłoniony laureat tej prestiżowej nagrody literackiej. Na nagrodę składa się statuetka oraz dwieście tysięcy złotych.

Międzynarodowe jury

Organizatorzy konkursu chcą zwrócić uwagę czytelników oraz wydawców na polskich autorów, a także tych zagranicznych, którzy w Polsce nie są popularni. Jury docenia twórców niezależnych, niepodatnych na kulturę masową, potrafiących zachować swój niepowtarzalny styl. Wśród kapituły nagrody można znaleźć nie tylko wybitnych tłumaczy, ale także polskich i zagranicznych badaczy literatury.

Author

Related Articles

Back to Top