Kamera akcja

Czarna seria kryminały Możliwość komentowania Kamera akcja została wyłączona 20

Już w najbliższy czwartek w Łodzi startuje 8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. W programie ponad 50 projekcji, dyskusje z krytykami oraz kilka warsztatów.

Na tle większości festiwali filmowych, łódzka impreza ma dość osobliwy charakter – flagowym wydarzeniem są tu zawsze panele dyskusyjne, zarówno te dotyczące produkcji, promocji, jak i krytyki filmowej – również tej, która dociera do widza za pomocą YouTube’a.

Oprócz tego, że 8. FKA otworzy „Niemiłość” Zwiagincewa a zamknie premierowy pokaz „Łagodnej” Łoźnicy, to na cztery festiwalowe dni szykuje się mnóstwo ciekawych projekcji.

Labirynty Villeneuve’a

Bohaterem sekcji programowej podczas tegorocznego Festiwalu będzie głośny, nie tylko z powodu nowego „Blade Runnera”, Kanadyjczyk Denis Villeneuve. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć jego: „Politechnikę”, „Maelström”, „Pogorzelisko”, „Labirynt” oraz „Wroga”.

Krytyczne premiery

Pasmo obejmuje w tym roku 14 projekcji, wśród których znajdują się produkcje, które raczej nie znajdą się w naszej dystrybucji kinowej, jak i głośne filmy uznanych twórców, które zostaną zaprezentowane w Łodzi przed polską premierą kinową, m.in. „20th Century Woman” Mike’a Millsa, „Niknięcie” Boudewijn Koole czy „Brimstone (Wendeta)” Martina Koolhovena.

Nowe kino rumuńskie i koreańskie

W programie festiwalu znajdzie się również przegląd nowego kina rumuńskiego – jedyna okazja, by zobaczyć m.in. „Psy” Bogdana Mirica czy „Boks” Florina Serbana. Oprócz tego w sekcji pokazane zostaną: „Ana, mon amour” oraz „Pozycja dziecka” Netzera oraz nagrodzony w Cannes „Egzamin” Cristiana Mungiu.

Koreę Południową reprezentują m.in. Hong-jin Na z obsypanym dziesiątkami nagród „Lamentem” i Sang-ho Yeon z równie uhonorowanym na świecie filmem „Zombie Express”.

Author

Related Articles

Back to Top