Mika Waltari – Kto zabił panią Skrof?

Szwedzkie kryminały serial Możliwość komentowania Mika Waltari – Kto zabił panią Skrof? została wyłączona 20

Mika Waltari wydał powieść detektywistyczną Kto zabił panią Skrof?  w 1939 roku. Skoro dla niejednego czytelnika to czasy zamierzchłe, czy zatem Waltari może nas jeszcze czymś zaintrygować?

Gwarantuję Wam, że ciekawostek będzie wiele. Jeśli morderstwa i intrygi były zawsze, tak samo musiały być różne śledztwa i próby wyjaśnienia zbrodni. I, teoretycznie, policjant powinien być tak samo sprytny jak zabójca, który dokonał prawdopodobnie zbrodni doskonałej. W przypadku komisarza Palmu różnie to bywa z tym sprytem, fakt, że sam komisarz ma o sobie zdanie najlepsze, nie zawsze dowodzi, że w istocie tak jest. Palmu to niecierpliwy gbur, cynik z czarnym poczuciem humoru i sam jakby na bakier z zasadami. Czasami wykazuje barak erudycji, ale za to szczyci się instynktem, którego zazdrości mu jego młody pomocnik-stażysta. Gdy pani Skrof zostaje odnaleziona w swoim domu, a ulatniający się gaz wskazuje na nieszczęśliwy wypadek, tylko Palmu jest przekonany, że właśnie teraz doszło do morderstwa doskonałego. Prowadzone przez niego śledztwo okazuje się trudne, gdyż motyw do zabójstwa mieli chyba wszyscy znający panią Skrof. Też sam Palmu przyczynia się do galimatiasu, bo ciągle myli tropy.

Ponadto zauważycie, że badanie miejsca zbrodni to według Waltariego przeprowadzanie tych samych czynności co obecnie. Może z tym małym wyjątkiem, że gadżetów teraz jest więcej. Ale cóż po tych bajerach rodem z CSI, gdy gamoniowaty policjant pozaciera ślady zbrodni…

Mika Waltari – Kto zabił panią Skrof?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top