Anna Jansson – Ofiary z Martebo

Szwedzkie kryminały serial Możliwość komentowania Anna Jansson – Ofiary z Martebo została wyłączona 3

Na Gotlandię „miastowi” z lądu przyjeżdżają po wypoczynek i kryjówkę przed wielkomiejskim zgiełkiem powodując na wyspie chaos i wszechobecny ścisk. W takiej grandzie wiele rzeczy ludziom umyka, ale czy można przeoczyć zaginięcie człowieka?

Mona Jacobsson nie ma łatwego, usłanego różami życia. Nie u boku despotycznego ojca i równie twardego męża. Ludzie zawsze traktowali ją jak głuptaskę i wsiową dziewuchę. A Mona w całym swoim życiu chciała być akceptowaną przez otoczenie, przez ojca, rodzinę i równieśników. Aby wywalczyć sobie tę akceptację, biedna kobieta ulegała wszystkim dookoła, paradoksalnie skazując się na jeszcze większą tragedię – zabójstwo męża.

Ofiary z Martebo Anny Jansson to pierwszy opublikowany w Polsce kryminał z komisarz Marią Wern, która pełni wakacyjne zastępstwo na komisariacie policji w Visby. Jednak to nie Maria jest główną bohaterką powieści, to raczej rodzina Jacobssonów i ich relacje ze wszystkimi mieszkańcami tworzą kręgosłup tego kryminału. Anna Jansson kładzie duży nacisk na stosunki panujące w rodzinach, opisując je szczegółowo nie pomijając nawet tych tak zwanych brudów. Nic dziwnego w tym, że autorka wzięła na tapetę właśnie rodzinne emocje i dramaty ludzi z Visby. Po pierwsze tam właśnie się wychowywała, po drugie zaś, kobieta często pełni rolę zausznika swoich pacjentów. Anna Jansson do dziś pełni zawód pielęgniarki w szpitalu w Örebro i przyznaje, że inspiracją dla jej książek są opowieści jej podopiecznych. Anna Jansson jest znana również z serii kryminałów dla dzieci Emil detektyw. Na koniec jako ciekawostkę dodam, że na kanale Ale Kino+ możecie obejrzeć mini serial z Marią Wern.

Dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu za przesłanie książki do recenzji.

Anna Jansson – Ofiary z Martebo
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top