8. Ogranicz wpływ czynników zewnętrznych
Pozbądź się szumu informacyjnego, który Cię otacza. Wyłącz radio, telewizor, komputer, telefon itp. rzeczy, które odwracają Cię od nauki. Jeżeli lubisz się uczyć z muzyką (ja nie lubię) to możesz sobie coś tam cicho włączyć, ale nie może to wyglądać tak, że Ty zamiast powtarzać materiał, będziesz w myślach nucił słowa piosenki. Musisz się skupić na nauce. Dlatego dla bezpieczeństwa powinieneś bezwzględnie wyłączyć się ze świata zewnętrznego.
ZOBACZ: Jak i gdzie szukać pracy w Internecie
Poproś domowników lub lokatorów, by na czas kilku godzin Twojej nauki przyciszyli radio i inne odbiorniki i by nie przeszkadzali Ci w nauce, wchodząc do Twojego pokoju i wybijając Cię z rytmu. Po takiej nagłej ingerencji, będziesz znowu potrzebował parę minut, by wejść w tok normalnej nauki.
9. Dłuższe przerwy
Zrób jedną lub dwie dłuższe przerwy (ale nie więcej!) na około 30 min. W tym czasie możesz wejść na Facebooka, na Gadu Gadu, zadzwonić do koleżanki itp. Niech Twój mózg odreaguje, a na to najlepszą receptą jest właśnie kontakt z drugą osobą. Będziesz wtedy myślał o rozmowie z drugą osobą, będziesz nią zajęty i nie będziesz wtedy w głowie analizował tego, czego już się nauczyłeś lub jeszcze musisz przeczytać. Tak to właśnie działa.
Sam miałem tak czasami, że robiłem sobie wspomnianą przerwę i w tym czasie słuchałem muzyki. Jednakże w mojej głowie, wciąż były notatki i to co muszę umieć na zaliczenie. Rozmowa z drugą osobą na inne tematy, pozwala Ci się kompletnie oderwać o egzaminacyjnej rzeczywistości.