George Orwell: Rok 1984

Millenium film szwedzki Możliwość komentowania George Orwell: Rok 1984 została wyłączona 67

W 1949 została wydana jedna z najsłynniejszych książek George’a Orwella: „Rok 1984”. Jest to zarazem pierwsza książka, którą opisujemy w ramach cyklu „To trzeba przeczytać”.

Niektóre książki po prostu wypada znać i nie inaczej jest z tą pozycją. „Rok 1984” przedstawia przerażającą wizję świata. Wpływ na powstanie tej antyutopii miał kontakt autora z komunizmem. Musiał on bowiem uciekać przed nagonką zorganizowaną przez INO NKWD. Polscy czytelnicy mieli początkowo problemy z przeczytaniem książki, gdyż do chwili upadku ustroju komunistycznego była ona na liście książek zakazanych przez cenzurę. Autorem pierwszego tłumaczenia był Juliusz Mieroszewski, natomiast większość późniejszych wydań (po 1988 roku) publikowana była w tłumaczeniu Tomasza Mirkowicza.

Przerażający Wielki Brat stał się inspiracją dla producentów zagranicznego programu telewizyjnego, w którym uczestnicy byli nieustannie obserwowani przez porozmieszczane po całym budynku kamery.

Akcja powieści rozgrywa się w dalekiej przyszłości w Londynie. Główny bohater – Winston Smith – jest pracownikiem Ministerstwa Prawdy, które zajmuje się… produkcją kłamstw i fałszowaniem przeszłości. Chociaż dotychczas był wzorowym członkiem Partii, to jednak stopniowo zaczyna wątpić w jej sens. Wydaje mu się, że niemożliwe jest, aby zawsze musiał panować taki terror, jak ma to miejsce obecnie. Pierwszym poważnym przestępstwem, którego dopuszcza się Smith jest prowadzenie dziennika, w którym niepochlebnie wypowiada się o partii. Jakby tego było mało, postanawia odnaleźć buntowniczą organizację a nawet… zakochuje się w młodej dziewczynie.

Nie oznacza to, że „Rok 1984” to powieść o szczęśliwej miłości, gdyż bohaterowie od samego początku są świadomi beznadziejności swojego losu. Czy jednak uda im się postawić Wielkiemu Bratu i wygrać z Partią, która chce rządzić wiecznie? O tym Czytelnik powinien przekonać się sam, szczególnie że książka Orwella wciąga już od pierwszych stron.

Author

Related Articles

Back to Top