Książki czytają wszyscy… no, może niektórzy. Warto sobie jednak zadać jedno proste pytanie: czym tak naprawdę jest książka?
Zajrzyjmy do encyklopedii
W internetowej encyklopedii Wikipedia możemy znaleźć informację, zgodnie z którą za książkę możemy uznać dokument piśmienniczy, który został wydany jako wielostronicowa publikacja (kartki książki połączone są grzbietem).
„Bo z książkami jak z kobietami, można mieć w życiu więcej niż jedną.” – Natalia Bielawska
To jednak nie wszystko
Chociaż takie publikacje jak leksykony, podręczniki i atlasy każdy z pewnością nazwie książkami, to w przypadku niektórych wydawnictw pojawiają się pewne komplikacje – przykładem mogą być dłuższe opowiadania.
„Dom bez książek jest jak plaża bez słońca.” – José Martí
Terminologia bibliotekarska
Dlatego właśnie czasami stosuje się terminologię bibliotekarską, zgodnie z którą za książkę uważa się tylko te publikacje, które objętością przekraczają 48 stron. Wszystkie wydawnictwa niespełniające tego wymogu określa się mianem broszury.
„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” – Cyceron
E-booki
Omawiając definicję książki warto także wspomnieć o e-bookach, które zdobywają coraz większą popularność. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się treść, która została zapisania w formie elektronicznej. E-booki można odczytywać dzięki specjalnym czytnikom (najpopularniejszym z nich jest Kindle) oraz na zwykłych komputerach (wszystko zależy od formatu, w którym e-book został zapisany i od zainstalowanego w komputerze oprogramowania).
Chociaż ceny e-booków powinny być o wiele niższe od książek wydanych w tradycyjnej formie, to niestety – w Polsce utrzymują się one na podobnym poziomie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby korzystać z nowoczesnych rozwiązań, są zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.