Na stronie z artykułami poświęconymi książkom nie mogło zabraknąć tekstu o grach paragrafowych. W końcu jest to na tyle wyjątkowe połączenie, że chociaż w dzisiejszych czasach bez problemu można znaleźć tysiące gier komputerowych na dowolne platformy, to niektórzy gracze wciąż preferują zabawę opartą na wyobraźni.
Gry książkowe
Inną popularną nazwą gier paragrafowych są paragrafówki, a w latach osiemdziesiątych funkcjonowało jeszcze określenie fantasolo. Jak by ich nie nazwać, gry te wymagają wspomnianej już wyobraźni i… dobrej książki.
Nie każda powieść może być wykorzystana do takiej zabawy, gdyż gry książkowe mają specyficzną budowę: tekst podzielony jest na krótkie paragrafy, pod którymi znajdują się opisy możliwych do wykonania akcji. Czytelnik/gracz wybiera jedną z nich i następnie przechodzi do wskazanego paragrafu. Może się to wydawać nudne, ale niektóre gry potrafią wciągnąć na długie godziny. Powieści są natomiast na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na to czy preferuje fantasy, science fiction czy powieść historyczną.
Kartka i długopis
Najprostsze gry paragrafowe nie wymagają od gracza żadnych przygotowań, jednak dużo lepszą zabawę ma się wtedy, gdy wybierze się bardziej wymagający tytuł. Wtedy konieczne będzie zaopatrzenie się w długopis i kartkę, na której będzie można zapisywać aktualne statystki bohatera, zebrane podczas gry przedmioty i inne tego typu rzeczy.
Jeżeli ktoś nie ma pewności czy takie gry przypadną mu do gustu, to może na początek może spróbować swoich sił i zagrać w którąś z licznych gier paragrafowych dostępnych za darmo w sieci. Jest to nawet wygodniejsze, gdyż jedno kliknięcie myszki przenosi nas do odpowiedniego paragrafu. Wielu starszych graczy wychodzi jednak z założenia, że granie w gry paragrafowe na komputerze całkowicie niszczy klimat i nie polecają takiego rozwiązania. Jeżeli jednak ktoś chciałby spróbować swoich sił nie jako gracz, ale jako twórcza, to w ten sposób będzie mu najłatwiej zacząć. Warto jednak pamiętać, że dobra gra powinna mieć przynajmniej 150 – 170 paragrafów, aby można było wczuć się w klimat.
Popularne gry paragrafowe
Do najpopularniejszych gier paragrafowych z pewnością należy zaliczyć takie tytuły, jak:
– Wehikuł Czasu,
– Wojownik Autostrady,
– Dreszcz,
– Samotny Wilk.
Niektóre z nich można bez problemu znaleźć na Allegro (lepiej jednak najpierw porównać ceny u kilku sprzedawców, aby niepotrzebnie nie przepłacić), natomiast seria Samotny Wilk jest dostępna w księgarniach.
Gry paragrafowe w Polsce
Tego typu gry nie są w Polsce zbyt popularne (a przynajmniej nie są łatwo dostępne w sprzedaży), co jest naprawdę dziwne – na wielu forach można znaleźć wypowiedzi osób, które chciałyby zacząć grać w takie gry, ale nigdzie nie mogą znaleźć ciekawych tytułów. Może więc wydawcy powinni zacząć interesować się tymi niezwykłymi książkami? Ich zaletą na pewno jest to, że nawet jeżeli pominie się emocje wynikające z aktywnego uczestniczenia w opowieści, to po przejściu takiej gry można uznać, że w końcu przeczytało się jakąś książkę. Stan czytelnictwa w Polsce przedstawia się na tyle nieciekawie, każdy sposób na zachęcenie do czytania jest dobry. Może więc warto skorzystać z gier paragrafowych?