Ryszard Krynicki

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Ryszard Krynicki została wyłączona 30

Ryszard Krynicki to polski poeta, tłumacz i wydawca.


Urodzony 28 czerwca 1943 roku w Sankt Valentin w Dolnej Austrii jest zaliczany do poetów Nowej Fali, czyli debiutujących w drugiej połowie lat 60., dla których jednym z przeżyć pokoleniowych był Marzec 1968 i Grudzień 1970. Krynicki uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim, a w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych aktywnie związał się z opozycją, za co został ocenzurowany.

Debiut

Tomik „Pęd pogoni, pęd ucieczki” to debiut pisarski Ryszarda Krynickiego, który ukazał się w 1968 roku. Kolejnym dziełem, które ma na swoim koncie jest tekst pod tytułem „biała plama”, który jest nawiązaniem do interpretacji wiersza zatytułowanego „Nic” napisanego przez Brunona Jasieńskiego. Pisarz współtworzył także „Zapis” i zajmował się tłumaczeniem poezji niemieckiej.

W jego bibliografii można znaleźć: „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, „Akt urodzenia”, „Drugi projekt organizmu zbiorowego”, „Organizm zbiorowy”, „Nasze życie rośnie”, „Niewiele więcej. Wiersze z notatnika 78-79”, „Jeżeli w jakimś kraju”, „Ocalenie z nicości”, „Wiersze, głosy”, „Niepodlegli nicości”, „Magnetyczny punkt”, „Nie szkodzi”, „Kamień, szron”.

Nagrody i odznaczenia

Pisarz jest laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Polskiego PEN Clubu. W 2005 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony w Kulturze Gloria Artis. Ryszard Krynicki wraz z żoną prowadzi wydawnictwo a5, które wydaje książki poetyckie.

Author

Related Articles

Back to Top