Kryminalne podsumowanie 2011 roku

Szwedzkie kryminały książki Możliwość komentowania Kryminalne podsumowanie 2011 roku została wyłączona 34

Rok 2011 dobiega końca, a jak to zawsze bywa pod koniec roku, należy go podsumować. Dlatego przedstawiam Wam moją subiektywną listę najlepszych skandynawskich kryminałów.

Nie było mi łatwo ułożyć tę listę. Wciąż jestem pod wrażeniem Larssona, ale przyznam szczerze, że przeczytałam go w 201o roku i postanowiłam dać mu nagrodę Grand Prix za całokształt, bo gdyby nie Millennium, pewnie nie byłoby tej strony.

1. Henning Mankell – Niespokojny człowiek

Za piękne zakończenie serii powieści z Kurtem Wallanderem. Zakończenie w momencie najlepszym dla samego bohatera, jak i autora. Zakończenie, które wyciska z oczu łzy, niczym podrzędny melodramat. Mankell zawsze pokazywał ludzkie oblicze swojego bohatera, ale tym razem życie Kurta jest bardziej namacalne, wręcz faktyczne i prawdziwe. Gratulacje!

 2. Jo Nesbo – seria z Harrym Hole

Choć nie szwedzki, to kryminalny od początku do końca. Nesbo musiał się tutaj pojawić bo wyciął z mojego życia kilka intensywnych tygodni, w których nie przespałam pełnej nocy. Harry Hole jest wstrętnym policjantem, którego polubiłam od pierwszej strony.

 3. Camilla Lackberg – saga z Fjallbacki

Trzecia pozycja dla kobiety, która przetarła szlak, by w szwedzkich kryminałach pojawiało się więcej kobiecości. To w ogół jednej kobiety kręcą się prawie wszystkie wydarzenia lub wokół jej najbliższych. Erika Falck to konkretna i zdecydowana kobieta. Jej charakter doprowadza często do szału jej męża-policjanta, ale też czasem mu pomaga.

 4. Liza Marklund – saga z Anniką Bengtzon

Życie młodej dziennikarki od kuchni. Liza Marklund wie o dziennikarstwie bardzo dużo, gdyż to jej chleb powszedni. Wzięta dziennikarka postanowiła napisać kryminał i okazało się, że bardzo dobrze jej pisanie wyszło. Kolejne części sagi są równie wciągające.

5. Leif GW Persson – trylogia policyjna

Top 5 A.D. 2011 zamyka trylogia policyjna autorstwa Leifa GW Perssona. Trylogia pełna spartaczonych śledztw, życiowych nieudaczników noszących policyjny mundur, a poza tym dużo w nich polityki i lawirowania między prawdą a kłamstwem.

Author

Related Articles

Back to Top