Piramida

Szwedzkie kryminały film Możliwość komentowania Piramida została wyłączona 24

W Szwecji pod tym tytułem ukazało się pięć opowiadań, których akcja dzieje się przed 1990 rokiem, kiedy po raz pierwszy poznajemy Kurta Wallandera. W Polsce opowiadania pojawiają się w trzech tomach, w cyklu wydanego przez tygodnik „Polityka” – Zima z kryminałem.

Cios

Pamiętajmy, że w tym opowiadaniu cofamy się o 20 lat, Kurt Wallander jest młodym, 21-letnim mężczyzną, mieszka w Malmo, w którym patroluje ulice jako początkujący policjant-krawężnik. Spotyka się już z Moną i planuje z nią wspólną przyszłość, choć nie wie jak ona zniesie jego pracę w wydziale kryminalnym i fakt, że ciągle nie będzie go przy jej boku. Na razie wydział kryminalny to marzenie młodego szczeniaka, ale szansa pojawia się dość szybko, gdy Wallander zostaje wciągnięty w śledztwo dotyczące samobójstwa jego sąsiada. Tytułowy „cios” będzie w późniejszym życiu Kurta wracał, bo to coś, co pozostawiło ranę na długie lata. Ukształtował działania Kurta i to jakim policjantem był później i to jakim stał się człowiekiem.

Szczelina

Przez maleńką „szczelinę” w systemie imigracyjnym Wallander spędza Wigilię roku 1975 w peryferyjnym sklepie spożywczym, z zakneblowanymi nogami i rękami patrzy i mówi do postaci, która nie odzywa się ani słowem, której twarz jest zamaskowana kominiarką. To w jaki sposób będzie rozmawiał z „napastnikiem” będzie stanowiło o jego życiu lub śmierci.

Mężczyzna na plaży

Tym krótkim opowiadaniem rozpoczyna się drugi tom „Zimy z kryminałem”. W taksówce umiera mężczyzna, o którym niewiele wiadomo. Kurt Wallander zmaga się z problemami rodzinnymi, jego żona właśnie postanowiła spędzić wakacje na Wyspach Kanaryjskich tylko z córką, pozostawiając męża samego. Ma on dużo czasu aby przemyśleć ich małżeństwo, ale w tych egzystencjonalnych rozmyślaniach przeszkadza mu praca i nowe śledztwo.

Śmierć fotografa

Jakie sekrety może mieć sympatyczny fotograf z Ystad? Jaki przekaz niosą jego odrażające zdjęcia, które tworzy w swoim małym atelier? Miejscowa policja ma nie lada orzech do zgryzienia, bo ofiara do końca życia była osobą zamkniętą w sobie i skrytą, jego pracownicy niewiele mogą o nim powiedzieć, nawet jego żona go nie zna. Jak w takim razie znaleźć mordercę? Kurt Wallander jest już znany z profesjonalnego zadawania pytań i łączenia pewnych faktów, jest także rozpoznawalny w swojej miejscowości, jego zdjęcia pojawiają się w prasie przy okazji śledztw, które zamyka. Otoczony przez kolegów z pracy i ludzi jemu życzliwych nie znajduje ukojenia w samotności po odejściu żony i tym samym wyprowadzce córki. Oto życie samotnego skańskiego policjanta w Ystad…

Piramida

Piramida będzie miała dla Kurt’a Wallander’a wiele znaczeń w grudniu 1989 roku. Pracuje właśnie nad rozwikłaniem zagadki rozbitego samolotu-widmo. Nie istaniał na żadnych radarach, nie wykryła go żadna kontrola powietrzna, skąd w takim razie się wziął i jakie zadanie wypełniał grudniową nocą? Poza tym giną trzy osoby, które z pozoru nic nie łączy: dwie siostry prowadzące pasmanterię w centrum Ystad i podejrzany o handel narkotykami gość. Sen z powiek spędzi Kurtowi ojciec, najpierw postanawia wybrać się na wycieczkę do Egiptu gdzie upiera się wejść na piramidy! Syn będzie musiał go poratować…

Ostatni, trzeci, tom opowiadań z cyklu „Zima z kryminałem” pojawił się w salonach prasowych 23 lutego. Tutaj znajdziecie książki Mankella w niskich cenach.

Author

Related Articles

Back to Top