Pierwsza taka antologia zawierająca doskonałe opowiadania znanych szwedzkich pisarzy. Autorzy, których znakiem rozpoznawczym są krwiste serie kryminalne, tym razem prezentują opowiadania nigdy wcześniej niepublikowane.
W tej książce znajdziecie siedemnaście opowiadań godnych przeczytania. Niektóre z nich to majstersztyk i przykład jak budować napiętą atmosferę literacką na kilku stronach. Mistrzowsko napisane i wciągające są nie tylko te znanych autorów. Otwarcie antologii prezentuje dotąd mi nieznana pisarka Tove Alsterdal i jej Spotkanie po latach. Utwór jest mistyczny, rzeczywistość miesza się z jawą, a zakończenie jest prawdziwą zagadką, której nie pojmą zmysły. Lubił swoje włosy utwór małżeństwa Cilli i Rolfa Börjlindów to pierwsze opowiadanie w ich karierze. Para z sukcesem adaptuje kryminalne sagi na scenariusze filmowe. Ich utwór też nie rozczaruje, jest mroczny i zagląda w głąb duszy i umysłu okrutnego mordercy.
W antologii znajdziemy też kilka historii o charakterze moralizatorskim i tutaj na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: Nigdy w rzeczywistości Åke Edwardsona, Ostatnie lato Paula Evy Gabrielsson oraz Multimilioner duetu Maj Sjöwall i Per Wahlöö. Pojawia się też Stieg Larsson w zupełnie innej odsłonie – w gatunku science fiction. Ciekawostką jest, że Larsson napisał to krótkie opowiadanie mając osiemnaście lat i już wtedy dał upust swoim fascynacjom kryminałami. Oprócz tego mamy historie policyjne i śledcze z Pierścieniem Anny Jansson na czele, a potem Późno ocknie się grzesznik Katariny Wennstam. Dodatkowo pojawia się także przewrotne Nieprawdopodobne spotkanie, które szczególnie ucieszy fanów Henninga Mankella i Håkana Nessera. Umieszczenie go w zbiorze to moim zdaniem absolutny strzał w dziesiątkę! Uwagę przyciąga także Coś w jego oczach Daga Öhrlunda, opowiadanie policyjne zahaczające o wątki kulturowe i prezentujące panujące niezrozumienie dla wszelkiej odmienności. Wielka szkoda, że kryminały duetu Dag Öhrlund i Dan Buthler nie pojawiły się jeszcze w Polsce.
Niezmierną zaletą tego zbioru jest jego różnorodność, bo właściwie każdy z pisarzy prezentuje tutaj inny styl. Znajdziemy wątki mistyczne i historyczne, pojawi się też odrobina folkloru i ludowych obyczajów. Ponadto zetkniemy się z kwestiami nadużywania władzy czy też z typowymi śledztwami policyjnymi. Myślę, że Ciemna strona będzie doskonałym dopełnieniem kryminalnej biblioteczki każdego miłośnika skandynawskich kryminałów.
Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za przesłanie egzemplarza do recenzji.
UWAGA!!! Wspólnie z Wydawnictwem Literackim zorganizujemy konkurs, w którym do wygrania będzie Ciemna strona. Szczegóły już niebawem! ?