25.05.2017r.
„Bezpieczni, Świadomi, Zdrowi”
12.05.2017r.
Europejski Uniwersytet Latający
Do naszej szkoły zawitał Europejski Uniwersytet Latający 2017. To IV edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Realizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Do zajęć aplikowało ponad 50 szkół z Polski, możliwość przeprowadzenie zajęć dostała 15 szkół, w tym nasze gimnazjum.
Celem „Europejskiego Uniwersytetu Latającego” jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. Poprzez praktyczne lekcje europejskie zostaje przekazane uczniom i uczennicom, że Unia Europejska dotyczy bezpośrednio wielu obszarów ich codziennego życia a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje Tegoroczna tematyka EUL to 4 tematy:
Wspólny rynek, czyli nauka i praca w UE
Prawa podstawowe w UE
Przyszłość Unii
Unia i świat
W naszej szkole poprowadzono zajęcia na temat podstawowych praw w UE.
W każdej lekcji uczestniczy Ekspert z TeamEurope, którego zadaniem jest merytoryczna prezentacja konkretnego, wybranego przez szkołę tematu związanego z Unią Europejską, a także Animator, który opowiada o wpływie Unii na jego codzienne wybory, prywatne i zawodowe oraz poprowadzi w sposób interaktywny część spotkania. W naszej szkole zaproszonym ekspertem był prof. Marcin Szewczyk – językoznawca, medioznawca, europeista, romolog, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwent kulturoznawstwa, ze specjalizacją filmoznawstwo. Profesor nadzwyczajny, adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Koordynator i ekspert w kilkudziesięciu projektach Komisji Europejskiej i polskiego rządu. Zaproszonym animatorem był natomiast Mateusz Konieczny trener i animator w Pracowni Inspiracji Kulturalnych. Laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, rodzice oraz uczniowie.
Jak wszyscy wiemy, Polska wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, wówczas w naszym społeczeństwie było wielu eurosceptyków. Dziś jednak po upływie wielu lat widzimy, iż nasze członkostwo w UE wpłynęło na środowisko lokalne gminy.
Krótką prezentacją podsumowaliśmy lata wpływu Unii Europejskiej na funkcjonowanie naszej gminy. Autorem jej był absolwent naszego gimnazjum – stypendysta w ramach projektu Łódzkiego Regionalnego Programu Wspierania Młodzieży Szczególnie Uzdolnionej – Jakub Chłód. Informacje wykorzystane w prezentacji pochodzą od pani Agnieszki Owczarek oraz pani Joanny Szmytki – Skarbnika Gminy Burzenin. Za pomoc serdecznie im dziękujemy.
Drugą prezentację o wymianie młodzieżowej wykonały uczennice z klasy II a- Jolanta Lebiedzińska i Natalia Krawczyk.
W dalszej części spotkania uczniowie pracowali z zaproszonymi gośćmi. Czas minął w miłej atmosferze. Na zakończenie odbył się krótki występ koleżanek z klas trzecich.
12.05.2017r.
Turniej BRD – etap wojewódzki
Nasi uczniowie: Piotr Szmytka, Damian Wika i Kamil Płóciennik reprezentowali powiat sieradzki na LX Ogólnopolskim Turnieju BRD (etap wojewódzki), który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie stanęli w szranki z zespołami wszystkich powiatów województwa łódzkiego. W sumie do zawodów przystąpiły 22 ekipy z gimnazjów i tyle samo ze szkół podstawowych.
Konkurencje odbywały się aż w 4 zakresach: miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, pierwsza pomoc (zadania praktyczne) oraz test wiedzy ogólnej z BRD i skrzyżowań. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania zajęli bardzo wysokie III miejsce, ustępując tylko drużynom ze Szczercowa (II miejsce) i z Koluszek (I miejsce).
Jest to bardzo duży sukces, dlatego chłopakom i opiekunowi, tj. p. Tomaszowi Pawlakowi, który przygotowywał drużynę do zawodów należą się GRATULACJE!
26.04.2017r.
Turniej BRD – etap powiatowy
Po raz kolejny odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – etap powiatowy. Naszą szkołę i gminę reprezentowali Piotr Szmytka, Kamil Płuciennik i Damian Wika. Uczestnicy mieli do rozwiązania test dotyczący przepisów ruchu drogowego oraz zadanie sprawnościowe w postaci toru przeszkód, który musieli pokonać na rowerze. Cała trójka stanęła na wysokości zadania, pokonując inne drużyny i zajmując I miejsce w kategorii gimnazjów. Dzięki temu zwycięstwu drużyna z naszej szkoły będzie reprezentować powiat sieradzki w wojewódzkim etapie turnieju, który odbędzie się 12 maja w Piotrkowie Trybunalskim.
Opiekunem zwycięskiej drużyny jest p. Tomasz Pawlak.
25.04.2017r.
Potyczki językowe
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie z języka niemieckiego. Odpowiadali na pytania dotyczące krajów niemieckojęzycznych. Pracowali w grupach 5-osobowych.
I miejsce – klasa Ia
II miejsce – klasa Ic
III miejsce – klasa Ib
Gratulujemy!!!
Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Monika Kaczmarek.
8.04.2017r.
Konkurs „Najpiękniejsze polskie piosenki”
Dwie uczennice naszej szkoły: Weronika Galowicz i Ewelina Krysiak wzięły udział w konkursie „Najpiękniejsze polskie piosenki”. Przesłuchanie konkursowe odbyło się w siedzibie Polskiego Radia w Łodzi. Organizatorem było Łódzkie Towarzystwo Naukowe i Polskie Radio Łódź w ramach XVII Festiwalu nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.
Opiekunem uczennic był p. Tomasz Pawlak.
24.03.2017r.
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
W Łodzi odbył się etap okręgowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Naszą szkołę reprezentował Piotr Mikołajczyk-uczeń klasy IIIa. Już po raz trzeci zmagał się z trudnymi pytaniami dotyczącymi prawidłowego odżywiania, pierwszej pomocy, aktywności fizycznej i psychicznej, aids oraz działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz testu wiedzowego oceniono również przeprowadzoną przez ucznia w bieżącym roku akcję prozdrowotną. Temat akcji przygotowanej przez Piotrka brzmiał „Zamiast do apteki, lepiej do pasieki”. Akcja została przeprowadzona na terenie szkoły w dn. 3 marca 2017r. Prelekcja, pokaz sprzętu pszczelarskiego i degustacja miodu z własnej pasieki bardzo podobała się społeczności szkolnej. Uczeń zwracał uwagę na cenne właściwości miodu i pozytywny wpływ na organizm człowieka. Piotrek zakończył Olimpiadę na 4 miejscu. Warto zaznaczyć, że jego akcja prozdrowotna w kategorii gimnazjalnej została oceniona najlepiej. Opiekę nad uczniem sprawowała p. Urszula Dzikowicz.
22.03.2017r.
Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu odbył się powiatowy etap OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Pośpiech i Kamila Buczkowska, którzy znaleźli się w pierwszej piątce finalistów i kolejno zajęli 3 i 5 miejsce. Uzyskali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Dzieci i młodzież z wielu powiatowych szkół podzielona była na trzy kategorie wiekowe. Uczestnicy walczyli o kwalifikacje do turnieju wojewódzkiego, który jest ostatnim etapem poprzedzającym zmagania centralne. Uczniowie rozwiązywali test zawierający 30 pytań z zakresu wiedzy technicznej, zasad i przepisów przeciwpożarowych, znajomości historii polskiego pożarnictwa, a także pierwszej pomocy. Uczestnicy, którzy znaleźli się w finale, odpowiadali ustnie na wylosowany zestaw pytań, po czym komisja wyłoniła zwycięzców.
Podczas przygotowań do turnieju uczniów wspierał p. Tomasz Pawlak.
Informacja o turniej i zdjęcia
21.03.2017r.
Konkurs wiedzy humanistycznej
Protokół z VII Regionalnego Konkursu Wiedzy Humanistycznej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
8.03.2017r.
Dzień Kobiet
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowała klasa IIIa we współpracy z IIIb i szkolnym zespołem wokalno-instrumentalnym. Podczas spotkania na sali gimnastycznej artyści zaprezentowali program pt. „Babę zesłał Bóg…, czyli Top Model w Burzeninie”. Uczniowie zademonstrowali w nim swoje umiejętności aktorskie i muzyczne.
Zakończeniem uroczystości było wręczenie upominku wszystkim paniom przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Uczennice otrzymały słodkości, panie pracujące w szkole – pachnące hiacynty. O gronie pedagogicznym nie zapomnieli również włodarze gminy: wójt Jarosław Janiak i jego zastępca Arkadiusz Słupiński.
Ten sam program artystyczny został zaprezentowany w tym dniu po raz drugi – w Gminnym Domu Kultury, gdzie Dzień Kobiet świętowały członkinie Koła Emerytów i Rencistów.
Program artystyczny wraz z uczniami przygotowali: p. Agnieszka Czekalik i p. Tomasz Pawlak.
2.03.2017r.
Wizyta przedszkolaków w obserwatorium astronomicznym
Wizytę w naszym obserwatorium złożyły przedszkolaki z Zespołu Szkół w Burzenine. Dzieci wzięły udział w zajęciach astronomicznych przygotowanych i przeprowadzonych przez p. Urszulę Dzikowicz oraz grupę gimnazjalistów – aktywistów szkolnego koła astronomicznego.
Maluchy obejrzały kopułę obserwacyjną i teleskop, które okazały się dla nich bardzo fascynujące, a szczególnie wtedy, gdy mogli samodzielnie sterować ich ruchami ( za pomocą pilota obracać kopułę i zmieniać ustawienie teleskopu) oraz podziwiać przez teleskop obiekty zewnętrzne. Udało im się co prawda zaobserwować tylko gałęzie pobliskich drzew, do czego przyczyniła się niesprzyjająca pogoda, ale otrzymali zaproszenie na obserwacje w bardziej korzystnych warunkach pogodowych.
Gimnazjaliści zaprezentowali dzieciom również wiele ciekawostek dotyczących planet i innych obiektów astronomicznych, naszej galaktyki, przygotowali interesujące zabawy, konkurencje, fascynujące doświadczenia, przybliżające różne zjawiska, np. próżnię.
Dzieci były bardzo zaciekawione, aktywnie i entuzjastycznie przystępowały do kolejnych zadań. Pewne jest, że ich wiedza o wszechświecie jest po tym spotkaniu o wiele szersza. Natomiast ich starsi koledzy poczuli się w kontakcie z nimi, jak doświadczeni dorośli, szczególnie gdy słyszeli zwrot: „Proszę Pana/i…”
23.02.2017r.
Gminny konkurs wiedzy pożarniczej
w GDK w Burzeninie odbył się gminny etap OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza szkołę reprezentowało pięcioro uczniów:
Łukasz Pośpiech
Dominika Lipa
Kamila Buczkowska
Natalia Jędrasik
Małgorzata Kaczmarek
Uczestnicy mieli do rozwiązania test z zakresu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej i historii straży pożarnej. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. W następnym etapie na szczeblu powiatowym naszą szkołę i gminę reprezentować będą: Kamila Buczkowska i Łukasz Pośpiech.
W przygotowaniach do konkursu uczniów wspierał p. Tomasz Pawlak.
20.02.2017r.
I Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
W naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych „Dachl – Lander”, wzorowany na teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Celem turnieju było zachęcanie uczniów do szerszego poznania kultury i historii krajów niemieckojęzycznych.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 3. Uczniowie musieli zmierzyć się z 150 pytaniami dotyczącymi krajów niemieckojęzycznych. Były to zagadnienia związane z geografią, zwyczajami, świętami i obyczajami tych krajów.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych.
15.01.2017r.
WOŚP
W Burzeninie 7 wolontariuszek z naszego gimnazjum pod opieką pani Sylwii Sobańda kwestowało w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziewczęta zebrały łącznie 2539 zł. Wieczorem wolontariuszki zebrane pieniądze zawiozły do Banku Spółdzielczego w Złoczewie.