Czołowym przedstawicielem nurtu powieści detektywistycznych jest szkocki pisarz – Sir Arthur Conan Doyle.
Doyle urodził się w ubogiej arystokratycznej rodzinie. Jego ojciec (alkoholik i narkoman) w żaden sposób nie pomagał swojej żonie, wręcz przeciwnie – znęcał się nad nią i dziećmi. Jego matka pracowała jako praczka, aby z trudem wyżywić całą rodzinę.
Pisanie
Arthur Conan Doyle ukończył studia medyczne i przez długi czas prowadził własną praktykę lekarską. Z czasem porzucił swój zawód, aby skupić się wyłącznie na pisaniu. Na jego koncie można znaleźć nie tylko niesamowicie znane i popularne powieści detektywistyczne, których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes, ale także powieści historyczne, sensacyjne, niebeletrystyczne i fantastyczno-naukowe.
Wśród jego największych dzieł warto wymienić „Studium w szkarłacie”, „Pies Baskervill’ów” oraz „Zaginiony świat”. Powieści grozy utrzymane zostały w stylistyce i ortografii dziewiętnastowiecznych romansów gotyckich. Ze względu na fakt, iż Doyle brał aktywny udział w III wojnie burskiej – wielu czytelników dopatruje się alter-ego autora w postaci doktora Johna Watsona.
Spirytyzm
Doyle zajmował się spirytyzmem, którego był entuzjastą przez całe życie. Przyczyną tego była osobista tragedia, z którą pisarz nie mógł sobie poradzić. Ze względu na to, że podczas I wojny światowej stracił syna, brata, siostrzeńca i szwagra, zdecydował się z żoną na uczestniczenie w seansach spirytystycznych, mając nadzieję, że uda mu się porozmawiać ze zmarłymi członkami rodziny.