Tadeusz Borowski

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Tadeusz Borowski została wyłączona 50

Poeta Tadeusz Borowski urodził się 12 listopada 1922 roku w Żytomierzu. Jego rodzicami byli Stanisław i Teofila Borowscy.

Trudne dzieciństwo

W 1930 roku matka poety została wywieziona na Syberię (w 1926 roku podobny los spotkał jej męża), w związku z czym bracia Juliusz i Tadeusz Borowscy zostali sami. Starszy z nich (Juliusz) trafił więc do internatu, a Tadeuszem zajęła się ciotka. W 1934 r. cała rodzina była już jednak w komplecie i osiedliła się w Warszawie.

Gimnazjum poeta ukończył na tajnych kompletach. Następnie studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. To właśnie tam poznał swoją przyszłą żonę, Marię Rundo. Na co dzień Borowski pracował w firmie budowlanej, a sporadycznie współpracował z miesięcznikiem „Droga”.

Debiut Tadeusza Borowskiego

Pierwszym tomikiem poety był „Gdziekolwiek ziemia” (1942 rok), który Tadeusz Borowski wykonał własnoręcznie. Niedługo po tym trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie kontynuował swoją twórczość. Z czasem został przeniesiony do Dachau, skąd trafił do obozu dla dipisów. Po wojnie mieszkał w Monachium, skąd powrócił do kraju.

Tadeusz Borowski zmarł 3 lipca 1951, najprawdopodobniej w wyniku samobójstwa. Jako przyczyny podaje się depresję artysty wynikającą z jego roli w propagowaniu komunizmu oraz romans.

Artysta otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość Tadeusza Borowskiego

Artysta ma na swoim koncie dwa tomiki:

– „Gdziekolwiek ziemia…” (1942)
– „Arkusz poetycki nr 2” (1944)

oraz liczne opowiadania, w tym m.in. „Kamienny świat”, „Pożegnanie z Marią”, „Matura na Targowej”, „Chłopiec z Biblią”, „Dzień na Harmenzach”, „Proszę państwa do gazu”, „Kamienny świat”, „Opowiadania z książek i gazet”.

Author

Related Articles

Back to Top