Szwedzkie ekranizacje

Szwedzkie sagi kryminalne doczekały się wielu adaptacji, przede wszystkim telewizyjnych. Teraz szwedzkim kryminałem zainteresowali się nawet producenci z Hollywood.

Na fali popularności filmu Dziewczyny z tatuażem postanowiłam napisać kilka słów o ekranizacjach innych szwedzkich kryminałów, których tytuły przywołuję na stronie. Nie jest moim zamysłem ocena żadnego z filmów i polemika czy są one lepsze/gorsze od książek. Osobiście uważam, że i książka i film napędzają sobie wzajemnie popularność. I dobrze, bo wszystko jest dla nas, dla naszej rozrywki 🙂

Szwedzi uwielbiają kryminalne sagi, każda nowa książka cieszy się w ich kraju dużą popularnością. A co z kinowymi i telewizyjnymi ekranizacjami? Podobnie. Powieści Henninga Mankella o policjancie Kurcie Wallanderze doczekały się nawet kilku adaptacji, zarówno szwedzkich jak i brytyjskich. Fani serii mogli zobaczyć obie w polskiej telewizji, na mnie największe wrażenie zrobiła ta z Kristerem Henrikssonem w roli głównej. Szwedzka publiczna telewizja sfilmowała również adaptacje książek Camilli Lackberg nawiązujące do powieści: Księżniczka z lodu, Kaznodzieja, Kamieniarz i Ofiara losu. Niestety, nie dotarły one do naszego kraju.

Testament NoblaAdaptacje nie kończą się tylko na ostatnim kinowym hicie Dziewczyna z tatuażem. Firma producencka Yellow Bird (odpowiedzialna między innymi za produkcję serii z Wallanderem i ostatni kinowy hit – Millennium) zakupiła prawa autorskie do ekranizacji sześciu powieści Lizy Marklund z sagą o Annice Bengtzon. Pierwszy film zatytułowany Nobels testamente wejdzie do kin na początku marca w Szwecji, Norwegii i Danii. Pozostałe tytuły będą do kupienia na płytach DVD. Za reżyserię odpowiada Peter Flinth, a w roli głównej będzie można zobaczyć Malin Crépin.

 

 

A poniżej trailer zapowiadanego filmu

Podobne wpisy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
  • kate

    Bardzo polecam ten film, oczywiscie ksiazka zdecydowanie lepsza(jak zawsze).

  • Pingback: Liza Marklund – Testament Nobla - Szwedzkie kryminały()

  • Agnieszka

    Czy ktoś się orientuje co z nowymi ekranizacjami powieści Lackberg? Nie chodzi mi o tę wspaniałą produkcję, która pojawiła się na aleKino (nasz serial „W Labiryncie” był na wyższym poziomie :)) tylko o filmy, które powstawały w zeszłym roku. Widziałam jakieś zdjęcia z planu, ale teraz nie mogę nic znaleźć 🙁