Szwedzkie ekranizacje

Szwedzkie pisarki kryminałów Możliwość komentowania Szwedzkie ekranizacje została wyłączona 493

Szwedzkie sagi kryminalne doczekały się wielu adaptacji, przede wszystkim telewizyjnych. Teraz szwedzkim kryminałem zainteresowali się nawet producenci z Hollywood.

Na fali popularności filmu Dziewczyny z tatuażem postanowiłam napisać kilka słów o ekranizacjach innych szwedzkich kryminałów, których tytuły przywołuję na stronie. Nie jest moim zamysłem ocena żadnego z filmów i polemika czy są one lepsze/gorsze od książek. Osobiście uważam, że i książka i film napędzają sobie wzajemnie popularność. I dobrze, bo wszystko jest dla nas, dla naszej rozrywki :-)

Szwedzi uwielbiają kryminalne sagi, każda nowa książka cieszy się w ich kraju dużą popularnością. A co z kinowymi i telewizyjnymi ekranizacjami? Podobnie.Powieści Henninga Mankella o policjancie Kurcie Wallanderze doczekały się nawet kilku adaptacji, zarówno szwedzkich jak i brytyjskich. Fani serii mogli zobaczyć obie w polskiej telewizji, na mnie największe wrażenie zrobiła ta z Kristerem Henrikssonem w roli głównej. Szwedzka publiczna telewizja sfilmowała również adaptacje książek Camilli Lackberg nawiązujące do powieści: Księżniczka z lodu, Kaznodzieja, Kamieniarz i Ofiara losu. Niestety, nie dotarły one do naszego kraju.

Adaptacje nie kończą się tylko na ostatnim kinowym hicie Dziewczyna z tatuażem. Firma producencka Yellow Bird (odpowiedzialna między innymi za produkcję serii z Wallanderem i ostatni kinowy hit – Millennium) zakupiła prawa autorskie do ekranizacji sześciu powieści Lizy Marklund z sagą o Annice Bengtzon. Pierwszy film zatytułowany Nobels testamente wejdzie do kin na początku marca w Szwecji, Norwegii i Danii. Pozostałe tytuły będą do kupienia na płytach DVD. Za reżyserię odpowiada Peter Flinth, a w roli głównej będzie można zobaczyć Malin Crépin.

Szwedzkie ekranizacje
1 vote, 4.00 avg. rating (85% score)

Author

Related Articles

Back to Top