Saga Millennium

Początek niedokończonego

Blomkvist i Salander to główni bohaterowie sagi Millenium

Michael Nyqvist (Mikael Blomkvist) i Noomi Rapace (Lisbeth Salander) w filmie Nielsa Ardena Opleva

Nazwa sagi pochodzi od magazynu, który tworzy wspólnie z przyjaciółmi główny bohater powieści Stieg’a Larsson’a – Mikael Blomkvist. Składająca się z trzech części miała stanowić początek wielotomowej sagi, niestety ze względu na przedwczesną śmierć pisarza, kończy się gdzieś pośrodku… A szkoda, bo po trzeciej części Millennium nie odpuszcza wrażenie, że coś zostało niedokończone, nie dopowiedziane.

Czy istnieje życie po trzeciej części Millennium?

Niedosyt po ostatniej części pozostał, jednak filmowcy od razu wzięli sprawy w swoje ręce. Szwedzka ekranizacja sagi powstała na przełomie 2009 i 2010 roku. Teraz za ekranizację biorą się hollywoodzcy filmowcy. W rolach głównych Daniel Craig i Rooney Mara.

Więcej o książkach oraz ekranizacji Millennium przeczytacie w tych wpisach.

Millennium - pakiet 3 tomów

 • Lara

  Przeczytałam I tom – super!
  Przeczytałam II tom – mega wielkie ROZCZAROWANIE holliwodzką końcówką, czegoś takeigo się nie spodziewałam. Ogólnie fabuła jest dobra, ale pozostaje ogromny niesmak po przeczytaniu 5-ciu ostatnich kartek. Żenujące.
  Tom III – po zakończeniu II-go przeszła mi ochota sięgać po III-kę. Muszę chyba zrobić sobie przerwę.

  Film również obejrzałam (Dziewczyna z tatuażem), mocno przereklamowany, a dla osób które do tego przeczytały książkę będzie wielkim rozczarowaniem.

  • Aga

   Zwróciłaś uwagę na hollywoodzką końcówkę i słusznie. Wydaje mi się, że twórcy filmu skupili się wyłącznie na niej… Na szczęści szwedzka adaptacja filmowa jest o wiele lepsza! Choć nie tak efektowna.
   Pozdrawiam!

 • seweryn

  Ekranizacja „Dziewczyna z tatuażem ” jest znakomita i nie ma sensu epatować pseudo-klimatowością szwedzkiej adaptacji, esencją jest rozumienie klimatu skandynawskiego kryminału; więc podobnie: jak można się zrażać ostatnimi 5 stronami… śmieszne, ja uwielbiam tą sagę i ekranizację z Craigiem.

 • Karo

  Ja również uważam że II i III część były trochę rozczarowujące. Było tam za mało kryminału i thilleru, czego nie brakowało części pierwszej. I szczerze mówiąc, do roli Michaela nie pasuje mi Craig. Wybrałabym innego aktora, ale za to rolę Salander Rooney Mara zagrała świetnie.

 • Affa

  Przeczytałam wszystkie i to dopiero po obejrzeniu szwedzkich ekranizacji. Książki czytałam z zapartym tchem mimo to, a szwedzka ekranizację uwielbiam i polecam. Ta wersja amerykańska nie była najgorsza ale szwedzka super