Różnice w psychice kobiet i mężczyzn

Nauka i Edukacja Możliwość komentowania Różnice w psychice kobiet i mężczyzn została wyłączona 18

Kobiety to jednostki o których mówi się, że są słabsze od mężczyzn. Fizycznie z pewnością, ale czy psychicznie? O różnicach i sile w psychice pań i panów można by napisać niejedną książkę. Wszak, jest to temat bardzo szeroki i aby jednoznacznie ocenić siłę psychiki płci potrzeba dokładnej, psychologicznej analizy jednostek. O tym i kilku innych rzeczach dotyczących stresu, psychiki i zachowań kobiety przeczytasz w tym artykule.

Jednoznaczna ocena różnicy w psychice

Na szczęście psychologów różnice w psychice osób są na tyle duże, że nie da się jednoznacznie ich ocenić. Czemu na szczęście? Jeśli każdy człowiek zachowywałby się tak samo, miał podobną strukturę psychiki, poddawał się tym samym emocjom to psycholodzy nie mieliby by pracy. Wszak, wynaleziono by antidotum na każde zachowanie. Dzięki temu zróżnicowaniu psychologia zawsze będzie nauką rozwojową i nie do końca odkrytą.

Oczywiście na bazie zachowań i kobiet można wskazać podobieństwa. Nie jest to trudne, tym bardziej, że miejsce panów i pań w życiu społecznym jest mniej więcej ustalone. Co prawda środowiska feministyczne i szowinistyczne próbują wpływać na zmiany w tych strukturach, ale to raczej nie ma zbyt wielkiego posłuchu i powodzenia.

Wracając jednak do meritum to warto zauważyć, że widać akceptację tego miejsca. Oczywiście zdarzają się wyjątki, aczkolwiek mają one miejsce dosłownie wszędzie. Akceptacja gorszego miejsca w przypadku pań może być wówczas jednoznacza z przytakiwaniem osobom głoszącym, iż kobieta to jednostka słabsza psychicznie. Co prawda jest to nieświadome, ale takie można mieć odczucia.

Wielu osobom może wydawać się, że panujące równouprawnienie plasuje kobiety i mężczyzny w jednym szeregu. To jednak są tylko pozory. W końcu to mężczyźni zajmują najważniejsze miejsca w państwie i wielkich firmach. Dyrektorów, posłów, ministrów jest znacznie więcej płci męskiej, aniżeli żeńskiej. To wydaje sie być pewną formą dyskryminacji. W zasadzie odczucia kobiet mogą być jak najbardziej uzasadnione. W końcu o każde prawo muszą walczyć. Przykładem jest walka o parytety w sejmie, gdzie panie otrzymały więcej miejsc w nadchodzącej kadencji.

Kobieta – emocje i siła psychiczna

Nie od dziś wiadomo, że kobiety reagują zdecydowanie bardziej emocjonalnie. Często płaczą, czują smutek i popadają w silne depresje. To czyste statystyki, które również mogą wpływać na kształtowanie opinii na temat rzekomo słabszej płci. Psychologia to jednak zdecydowanie głębsza i szersza dziedzina, która nie opiera swoich opinii na statystykach. Oczywiście są one ważne, ale tutaj głównie liczy się indywidualność przypadków.

Mówiąc o emocjach i sile psychiki nie wypada nie wspomnieć o stresie, który to zdecydowanie bardziej odczuwają kobiety. Panowie na wiele rzeczy patrzą z przymrużeniem oka, kiedy kobiety robią z tego coś ważnego. Stres w życiu kobiety pojawia się każdego dnia, przy nawet najprostszych czynnościach. Panie panikują częściej i mają gorącą głowę. Powyższe słowa mogą być potraktowane jako jedynie analiza statystyk, a nie analiza psychiki pań.

Stres w życiu kobiety

Jak zostało wspomniane to wyżej – stres w życiu kobiety jest ciągłym towarzyszem. Panie są zdecydowanie mniej odporne i niestety nie radzą sobie z problematycznymi sytuacjami. Zamiast szukać rozwiązania – zaczynają panikować i płakać. Oczywiście nie wszystkie kobiety tak się zachowują, ale na pewno zdecydowana większość.

Panie świadome swoich problemów ze stresem bardzo często sugerują się opiniami i radami z kolorowych czasopism. To, naszym zdaniem może jedynie nasilić problem. Rady zawarte w takich czasopismach wydają się być co najmniej dziwne. Co gorsze, ponoć przedstawiają je psycholodzy. W sumie jakiej porady możemy spodziewać się płacąc za gazetę złotówkę? Jaka cena takie treści. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po książki renomowanych autorów, gdzie temat stresu poruszany jest bardzo szeroko i głęboko. To może stanowić świetną kurację, czasem nawet lepszą niż wizyta u psychologa.

Środowiska feministyczne

W prasie i innych mediach pojawia się bardzo duża ilość informacji na temat działań środowisk feministycznych. Niestety polityka feministek wydaje nam sie zdecydowanie wykraczająca poza granice dobrego smaku. Można odnieść wrażenie, że kobiety zrzeszone w takich stowarzyszeniach walczą o panowanie, a nie równouprawnienie. Oczywiście zgadzamy się, że prawa powinny być takie same, pensje za stanowiska i podział również. Nie można jednak wymagać władzy, którą według obowiązującego prawa stanowi demokracja (tudzież głos ludu). Jeśli więc ogół ludności chce mężczyzn u władzy, to nie można na tą decyzję wpływać.

Author

Related Articles

Back to Top