Michael Crichton – Następny

Dziewczyna z tatuażem szwedzka wersja Możliwość komentowania Michael Crichton – Następny została wyłączona 296

Każdy z nas pewnością ma swoją listę niedocenianych książek, filmów i gier – chodzi o takie produkcje, które pomimo tego, że nam się podobały, to raczej nie cieszą się dobrą opinią wśród innych odbiorców.

Dla mnie taką książką jest powieść „Następny” autorstwa poczytanego pisarza Michaela Crichtona (to właśnie on napisał książkę „Park Jurajski”, był pomysłodawcą serialu „Ostry dyżur”, autorem scenariusza do filmu „Twister” i twórcą wielu książek, dzięki którym uznano go za jednego z najlepiej zarabiających pisarzy na świecie).

Medycyna nie jest nudna

Jednym z bohaterów książki „Następny” jest Frank Burnet – pacjent, który miał to „szczęście”, że został wyleczony z raka. Okazuje się jednak, że jest to dla niego początek problemów, gdyż w dzisiejszych czasach potężne koncerny chcą zarobić na wszystkim i komórki Burneta nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Bohater jest jednym z wielu, który pojawiają się na kartach powieści, więc jej fabuła jest o wiele bardziej rozbudowana.

Niektórzy czytelnicy zarzucają książce to, że zawiera same brednie, co oczywiście nie jest prawdą. Michael Crichton to z wykształcenia lekarz medycyny (absolwent Harvard University Medical School) i co by o nim nie mówić, do swojej pracy podchodził w sposób profesjonalny. „The New York Times” uznał thriller „Następny” za najbardziej szokującą powieść Crichtona. Dlaczego? Ponieważ przedstawione w niej rzeczy mogą już niedługo wydarzyć się w rzeczywistości, a nawet jest szansa, że niektóre z nich dzieją się właśnie teraz.

Tylko rozrywka czy może coś więcej?

Lekturę książki „Następny” można potraktować jako sposób na miłe spędzenie wolnego czasu, ale jeżeli ktoś zastanowi się nad przedstawionymi w niej sytuacjami, to dodatkowo może wynieść z tego coś dla siebie. Nie jest jednak tajemnicą, że autor próbuje na kartach książki przedstawić prawidłowe (czyli własne) wnioski związane z poruszanymi w książce tematami, skoro na samym końcu znajduje się rozdział „Od autora”, w którym Crichton w punktach przedstawia swoje przemyślenia oraz propozycje działań i stara się je odpowiednio uargumentować.

Author

Related Articles

Back to Top