Książki, które trzeba znać – część pierwsza

Millenium film szwedzki Możliwość komentowania Książki, które trzeba znać – część pierwsza została wyłączona 23

Są książki, których nie wypada nie znać. Chociaż każde takie zestawienie jest w jakimś stopniu subiektywne, to dzisiaj przedstawię moje propozycje takich właśnie pozycji.

Przypadkowa kolejność

Kolejność książek ułożona jest w sposób przypadkowy, gdyż ciężko jest spierać się o to czy „Rok 1984″ jest lepszą książką niż „Władca Pierścieni”. Obie natomiast mają jedną wspólną cechę – jeżeli ich nie znamy, to lepiej się tym nie chwalić.

1. Mistrz i Małgorzata

„Mistrz i Małgorzata” to powieść Michaiła Bułhakowa i jednocześnie jedna z najlepszych książek ze wszystkich tych, których znajomość wymagana jest w szkole średniej. Historia szatana, pisarza, Małgorzaty i Jezusa pomimo upływu lat nie straciła na szczęście swojej magii (premiera książki miała miejsce w 1966 r.)

2. Kod Leonarda da Vinci

Dan Brown to współczesny autor powieści sensacyjnych i obecność jego najpopularniejszej książki, czyli „Kodu Leonarda da Vinci” na takiej liście może dziwić, ale warto poznać książkę, o której swego czasu mówili wszyscy i wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

3. Kraina Chichów

Debiutancka powieść Jonathana Carrolla „Kraina Chichów” to książka wyjątkowa. Zaliczana do gatunku urban fantasy i opublikowana w 1980, do dnia dzisiejszego podbija serca czytelników. Carroll wiele zawdzięcza polskiemu pisarzowi Stanisławowi Lemowi, którego poparcie przyśpieszyło wydanie powieści.

4. Alicja w Krainie Czarów

Najciekawsze jest to, że Alicję kojarzą wszyscy, nawet jeżeli nigdy nie czytali książki Lewisa Carrolla. Jest ona bohaterką książki „Alicja w Krainie Czarów”, którą uznaje się za dzieło w równej mierze skierowane do dzieci i osób dorosłych.

5. Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

Słynna powieść science fiction autorstwa Philipa K. Dicka: „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” to prawdziwy klasyk, podobnie zresztą jak zrealizowany na jej podstawie film Ridleya Scotta. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników Sci-Fi.

Author

Related Articles

Back to Top