Henning Mankell – Chińczyk

ChińczykNa początku 2006 roku w małej wiosce na północy Szwecji zostaje brutalnie zamordowanych 19 osób. Zazwyczaj spokojni mieszkańcy Szwecji wpadają w histerię nakręcaną dodatkowo przez rządne informacji media. W samym środku tej zwieruchy borykająca się z problemami małżeńskimi sędzina z Helsingborga, odkrywa swoje pokrewieństwo z jedną z zamorodwanych rodzin. Birgitta Roslin zostaje tym samym wciągnięta w okrutną zasadzkę tytułowego Chińczyka…

Zagubieni w Chinach
Mankell po raz kolejny sięga w tej powieści do ksenofobii, rasizmu i okrucieństwa ludzi rasy białej wobec odmieńców. „Chińczyk” jest najokrutniejszym kryminałem Mankella, aż ciarki przechodzą po plecach, gdy czyta się opisy tortur niewolników budujących kolej w Ameryce. Z drugiej strony autor daje możliwość zemsty na oprawcach, niemalże po 200 latach, krewny chińskich niewolników, przygotowuje śmierć krewnym oprawców. Trudno jest wymierzyć sprawiedliwość po tylku latach, ale też trudno powiedzieć czy sprawiedliwość w ogóle istnieje, gdy tyle różnych światów w wielu odsłonach i konfiguracjach jak bieda i bogactwo w Chinach, komunizm i kapitalizm w Chinach i Europie?

Podobne wpisy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.