Czym tak naprawdę jest książka?

Millenium film szwedzki Możliwość komentowania Czym tak naprawdę jest książka? została wyłączona 10

Książki czytają wszyscy… no, może niektórzy. Warto sobie jednak zadać jedno proste pytanie: czym tak naprawdę jest książka?

Zajrzyjmy do encyklopedii

W internetowej encyklopedii Wikipedia możemy znaleźć informację, zgodnie z którą za książkę możemy uznać dokument piśmienniczy, który został wydany jako wielostronicowa publikacja (kartki książki połączone są grzbietem).

„Bo z książkami jak z kobietami, można mieć w życiu więcej niż jedną.” – Natalia Bielawska

To jednak nie wszystko

Chociaż takie publikacje jak leksykony, podręczniki i atlasy każdy z pewnością nazwie książkami, to w przypadku niektórych wydawnictw pojawiają się pewne komplikacje – przykładem mogą być dłuższe opowiadania.

„Dom bez książek jest jak plaża bez słońca.” – José Martí

Terminologia bibliotekarska

Dlatego właśnie czasami stosuje się terminologię bibliotekarską, zgodnie z którą za książkę uważa się tylko te publikacje, które objętością przekraczają 48 stron. Wszystkie wydawnictwa niespełniające tego wymogu określa się mianem broszury.

„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” – Cyceron

E-booki

Omawiając definicję książki warto także wspomnieć o e-bookach, które zdobywają coraz większą popularność. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się treść, która została zapisania w formie elektronicznej. E-booki można odczytywać dzięki specjalnym czytnikom (najpopularniejszym z nich jest Kindle) oraz na zwykłych komputerach (wszystko zależy od formatu, w którym e-book został zapisany i od zainstalowanego w komputerze oprogramowania).

Chociaż ceny e-booków powinny być o wiele niższe od książek wydanych w tradycyjnej formie, to niestety – w Polsce utrzymują się one na podobnym poziomie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby korzystać z nowoczesnych rozwiązań, są zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Czym tak naprawdę jest książka?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top