Czym tak naprawdę jest książka?

Millenium film szwedzki Możliwość komentowania Czym tak naprawdę jest książka? została wyłączona 2

Książki czytają wszyscy… no, może niektórzy. Warto sobie jednak zadać jedno proste pytanie: czym tak naprawdę jest książka?

Zajrzyjmy do encyklopedii

W internetowej encyklopedii Wikipedia możemy znaleźć informację, zgodnie z którą za książkę możemy uznać dokument piśmienniczy, który został wydany jako wielostronicowa publikacja (kartki książki połączone są grzbietem).

„Bo z książkami jak z kobietami, można mieć w życiu więcej niż jedną.” – Natalia Bielawska

To jednak nie wszystko

Chociaż takie publikacje jak leksykony, podręczniki i atlasy każdy z pewnością nazwie książkami, to w przypadku niektórych wydawnictw pojawiają się pewne komplikacje – przykładem mogą być dłuższe opowiadania.

„Dom bez książek jest jak plaża bez słońca.” – José Martí

Terminologia bibliotekarska

Dlatego właśnie czasami stosuje się terminologię bibliotekarską, zgodnie z którą za książkę uważa się tylko te publikacje, które objętością przekraczają 48 stron. Wszystkie wydawnictwa niespełniające tego wymogu określa się mianem broszury.

„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.” – Cyceron

E-booki

Omawiając definicję książki warto także wspomnieć o e-bookach, które zdobywają coraz większą popularność. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się treść, która została zapisania w formie elektronicznej. E-booki można odczytywać dzięki specjalnym czytnikom (najpopularniejszym z nich jest Kindle) oraz na zwykłych komputerach (wszystko zależy od formatu, w którym e-book został zapisany i od zainstalowanego w komputerze oprogramowania).

Chociaż ceny e-booków powinny być o wiele niższe od książek wydanych w tradycyjnej formie, to niestety – w Polsce utrzymują się one na podobnym poziomie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby korzystać z nowoczesnych rozwiązań, są zakupy w zagranicznych sklepach internetowych.

Czym tak naprawdę jest książka?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Author

Related Articles

Back to Top