Ciemna strona – wybór i opracowanie John-Henri Holmberg

Pierwsza taka antologia zawierająca doskonałe opowiadania znanych szwedzkich pisarzy. Autorzy, których znakiem rozpoznawczym są krwiste serie kryminalne, tym razem prezentują opowiadania nigdy wcześniej niepublikowane.

Ciemna stronaW tej książce znajdziecie siedemnaście opowiadań godnych przeczytania. Niektóre z nich to majstersztyk i przykład jak budować napiętą atmosferę literacką na kilku stronach. Mistrzowsko napisane i wciągające są nie tylko te znanych autorów. Otwarcie antologii prezentuje dotąd mi nieznana pisarka Tove Alsterdal i jej Spotkanie po latach. Utwór jest mistyczny, rzeczywistość miesza się z jawą, a zakończenie jest prawdziwą zagadką, której nie pojmą zmysły. Lubił swoje włosy utwór małżeństwa Cilli i Rolfa Börjlindów to pierwsze opowiadanie w ich karierze. Para z sukcesem adaptuje kryminalne sagi na scenariusze filmowe. Ich utwór też nie rozczaruje, jest mroczny i zagląda w głąb duszy i umysłu okrutnego mordercy.

W antologii znajdziemy też kilka historii o charakterze moralizatorskim i tutaj na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: Nigdy w rzeczywistości  Åke Edwardsona, Ostatnie lato Paula Evy Gabrielsson oraz Multimilioner duetu Maj Sjöwall i Per Wahlöö. Pojawia się też Stieg Larsson w zupełnie innej odsłonie – w gatunku science fiction. Ciekawostką jest, że Larsson napisał to krótkie opowiadanie mając osiemnaście lat i już wtedy dał upust swoim fascynacjom kryminałami. Oprócz tego mamy historie policyjne i śledcze z Pierścieniem Anny Jansson na czele, a potem Późno ocknie się grzesznik Katariny Wennstam. Dodatkowo pojawia się także przewrotne Nieprawdopodobne spotkanie, które szczególnie ucieszy fanów Henninga Mankella i Håkana Nessera. Umieszczenie go w zbiorze to moim zdaniem absolutny strzał w dziesiątkę! Uwagę przyciąga także Coś w jego oczach Daga Öhrlunda, opowiadanie policyjne zahaczające o wątki kulturowe i prezentujące panujące niezrozumienie dla wszelkiej odmienności. Wielka szkoda, że kryminały duetu Dag Öhrlund i Dan Buthler nie pojawiły się jeszcze w Polsce.

Niezmierną zaletą tego zbioru jest jego różnorodność, bo właściwie każdy z pisarzy prezentuje tutaj inny styl. Znajdziemy wątki mistyczne i historyczne, pojawi się też odrobina folkloru i ludowych obyczajów. Ponadto zetkniemy się z kwestiami nadużywania władzy czy też z typowymi śledztwami policyjnymi. Myślę, że Ciemna strona będzie doskonałym dopełnieniem kryminalnej biblioteczki każdego miłośnika skandynawskich kryminałów.

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za przesłanie egzemplarza do recenzji.

UWAGA!!! Wspólnie z Wydawnictwem Literackim zorganizujemy konkurs, w którym do wygrania będzie Ciemna strona. Szczegóły już niebawem! 🙂

Podobne wpisy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.