Asa Larsson – Burza z krańców ziemi

Dzięki koleżance – również fance kryminałów – trafiłam na Asę Larsson i jej pierwszą powieść Burza z krańców ziemi. Nie należy ona do nowości, dlatego jej dostępność jest ograniczona pewnie do aukcji internetowych i bibliotek, jednak warto po nią sięgnąć.

Asa Larsson - Burza

Źródło: Wydawnictwo Znak

Akcja kryminału rozgrywa się w Kirunie najbardziej wysuniętym na północ mieście w Szwecji, skąd pochodzi główna bohaterka cyklu. Po kilkuletniej nieobecności w mieście Rebeka Martinsson, upchnięta w samolocie między turystami, powraca nie aby podziewiać zorzę polarną, lecz aby pomóc dawnej przyjaciółce. Robi to niechętnie, gdyż wcześniej wykluczono ją z religijnej społeczności mającej znamiona sekty, dlatego też chce najszybiej rozwiązać problem Sanny i wrócić do stolicy, do swojej absorbującej pracy. Jej sprawy komplikują się dość szybko, gdy Sanna oskarżona o morderstwo swojego brata trafia do więzienia.

To kryminał dość specyficzny, gdyż tutaj praca nad śledztwem jest odsunięta na drugi plan. Dla Asy Larsson najważniejsza jest główna bohaterka i jej osąd sytuacji, ona sama nawet nie próbuje rozwiązać śledztwa, po prostu zostaje w te wydarzenia wmieszana. Ciekawe jest również tło obyczajowe naniesione na Kirunę, bo też to miasto jest jednym z bohaterów, które ściąga turystów do wielu atrakcji: hotelu lodowego oraz na wyścigi na psich zaprzęgach i skuterach. A to wszystko przy akompaniamencie srogiej lecz przepięknej zimy.

Dla miłośników książek i ich ekranizacji – jest film z 2007 roku, w którym rolę Rebeki zagrała Izabella Skorupko.

Podobne wpisy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.